English Kurdi Türkçe
251 93 00

Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesi eğitim alma ve sosyalleşme imkanı sağlıyor

8.07.2024

Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesi, kadınlar için okuma yazma, çocuklar için satranç, İngilizce ve oyun atölyeleriyle Bağlar’da önemli bir eğitim alanı ve sosyal alan olarak faaliyet gösteriyor. Kütüphane bölümünde ise haftanın 7 günü sessiz bir çalışma imkanı sağlanıyor.

Bağlar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesi, halkın ihtiyaçları doğrultusunda yaz boyunca çeşitli kurslar açarak, hizmetini sürdürüyor.

Sınava hazırlanan öğrenciler için AYT ve TYT dersleri verilen halk kutüphanesinin, sınavların ardından daha aktif kullanılması için harekete geçildi. Halkın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda kadınlar için okuma yazma kursu, çocuklar için ise satranç ve İngilizce dersleri açıldı.

Kadınlar okuma yazma kursunda iken çocuklar da atölyede

Saha çalışmasında kadınların talebiyle açılan okuma-yazma kursunda 25 kadın eğitim görüyor. Eğitmenin birebir ilgisiyle derslere dahil olan kadınlar, hafta içi 4 gün ikişer saat ders alma imkanına sahip oluyor. Kadınların katılımını kolaylaştırmak ve derslere yoğunlaşmasını sağlamak amacıyla çocukları için de atölye açıldı. Çocuklar anneleri dersteyken atölyede hem öğreniyor hem de sosyalleşme imkanı bulabiliyor.

Satranç ve İngilizce derslerine ilgi büyük

Kütüphanede 7-14 yaş grubu çocuklar için satranç sınıfı bulunuyor. 80 çocuğun yararlandığı satranç dersleri  gruplar halinde veriliyor.

İngilizce dersine de ilgi yoğun. 81 çocuk görsel materyaller ve slaytlarla İngilizce öğrenme imkanına sahip oluyor. İngilizce dersleri de hafta içi gruplar halinde veriliyor.

Kütüphane haftanın 7 günü hizmet veriyor

Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesi, sadece sınav döneminde değil yaz döneminde de öğrencilerin ve ilçe sakinlerinin kullanımına açık. Okuma için sessiz ve elverişli bir ortam sunan kütüphanenin çalışma saatleri şöyle:

Hafta içi 08.00-16.30

Hafta sonu: 09.00-18.00

‘Sosyalleşme ve öğrenme imkanı sağlayan bir alan’

Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesi sorumlusu Yıldan Altun Erbeyi, Bağlar’ın yoğun göç alan ve 6 Şubat 2023’teki depremden etkilenen bir bölge olduğunu hatırlatarak, halkın yaşadığı zorluklara karşı onlara destek olmak ve ihtiyaçlarına cevap olabilmek için çalıştıklarını ifade etti. Erbeyi,  “Kurslarımız hem öğrenme hem de sosyalleşme alanı oluyor” diye konuştu.