English Kurdi Türkçe
251 93 00

BAĞLAR’IN  VİZYON  PROJESİ  YÜKSELMEYE  BAŞLADI

29.04.2021

Bağlar Belediyesi, ilçeye adını veren bağ kültürünü yeniden canlandırmak amacıyla hazırladığı Bağ Evi projesini hayata geçirmeye başladı.

Projede bölgeye özgü üzüm ve bitkilerin yanı sıra dinlenme ve sosyal donatı alanlarının da bulunduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Bağlar’ımızın vizyon ve simge projesi olacak. İlçemizin ve Diyarbakır’ımızın kültürel tanıtımına da büyük katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

ÜZÜM BAĞLARI VE SOSYAL DONATILAR

Yakın zamana kadar üzüm bağları ve bahçeleriyle bilinen ancak zamanla bölgede gerçekleşen çarpık kentleşme nedeniyle bu özelliğini yitiren Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde bu kültür yeni bir vizyon ve proje ile canlandırılıyor.

Bağlar Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla hazırladığı Bağ Evi projesi Bağcılar Mahallesi’nde hayata geçiriliyor. Projenin çalışmalarına başlanırken, 35 bin metrekarelik alanı kapsayan projede üzüm çeşitleri ve bitki türlerinin yanı sıra çocuk oyun alanları, dinlenme bölümleri,yürüyüş yolları  ve sağlıklı yaşam ve spor parkurları yer alıyor.

Hızla yükselen projenin kısa zamanda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulması amaçlanıyor.

“BU GÜZEL PROJE NEDENİYLE HEYECANLI VE MUTLUYUZ”

Projenin hayata geçirilmesine büyük önem veren Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, çalışmaların yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Projenin Bağ Kültürü’nün yeniden canlandırılması ve kentin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandıklarının altını çizen Beyoğlu,”Çocukluğumuzda Bağlar’ımızda üzüm bağları ve bahçeler vardı. Bir çocuğumuzun bunlarla ilgili anıları var. Göreve geldikten sonra hayal ettiğimiz projelerden biri bu proje idi. Nitekim titiz bir çalışma ile projemizi hazırlayarak uygulamaya koyduk. Projede sadece üzüm çeşitleri ve yöreye özgü bitkiler olmayacak. Vatandaşlarımıza huzur veren sosyal donatı alanları da olacak. Kısa sürede tamamlayıp vizyon ve simge proje olarak milletimizin hizmetine sunacağız. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Diyarbakır’ımızın ve Bağlar’ımızın geleceğine yön verecek olan her proje bizi heyecanlandırıyor.  Allah, milletimize karşı bizi mahcup etmesin.” dedi.