English Kurdi Türkçe
251 93 00

FIRIN VE TATLI İMALATHANELERİNE “KORONAVİRÜS” DENETİMİ

17.02.2021

Bağlar Belediyesi, ilçe genelinde unlu mamül üretimi yapan işyerlerine yönelik hijyen denetimleri gerçekleştirerek pandemi nedeniyle temizliğin ön plana çıktığı bu süreçte kurallara uymayanlar hakkında uyarılarda bulundu.

Bazı fırın ve tatlı imalathanelerinde besin ürünlerinin sağlıklı koşullarda hazırlanmadığı tespit edilirken, hijyen ve temizliğin önemine dikkat çeken Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Ekmek ve tatlı gibi sofralarımızın vazgeçilmezi olan temel besin ürünlerinin sağlıklı koşullarda hazırlanmasını önemsiyoruz. Bu yöndeki denetim ve kontrollerimiz aralıksız olarak devam edecek” ifadelerini kullanarak halk sağlığını tehdit eden işyeri sahiplerini uyardı.

GIDA DENETİM EKİPLERİ İLÇEYİ KARIŞ KARIŞ GEZİYOR

Tüm dünyanın boğuştuğu ve Türkiye’nin de her alanda mücadele verdiği Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı en iyi korunma yöntemlerinden biri olarak temizlik ön plana çıkarken, bu süreçte gözlerin çevrildiği gıda sağlığı ve güvenliği için Bağlar Belediyesi sahada tedbirler almaya devam ediyor. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan gıda denetim ekipleri, semt semt, cadde cadde gezerek unlu mamüllerin üretildiği işyerleri ve imalathanelerde denetimler gerçekleştiriyor. Ürünlerin  hazırlandığı ilk yer olan ekmek fırınları ve tatlı imalathanelerinde üzerinde en çok durulan konu, ürünlerin sağlıklı koşullarda hazırlanıp hazırlanmadığı.

Hamur kazanlarından ekmek tahtalarına ve tatlı hazırlanma makinalarına kadar bir çok başlık altında gerçekleştirilen denetimlerde, bazı işyerlerinde hijyen ve temizlik koşullarının hiçe sayıldığı tespit edilerek yasal işlem yapıldı.

“SAĞLIKSIZ ORTAMLAR HEM ESNAFA HEM VATANDAŞA ZARAR VERİYOR”

Tek düşüncelerinin gıda güvenliğini sağlayarak vatandaşların sağlığını korumak olduğunun altını çizen Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, sağlıksız ortamların hem esnafa hem vatandaşa zarar verdiğini söyledi. Beyoğlu,”Beslenmenin olmazsa olmazı olan unlu mamül ve temel gıda ürünlerinin sağlıklı koşullarda hazırlanması hem esnafımıza olan güveni artıracak, hem vatandaşlarımızın sağlığını koruyacaktır. Temizlik her zaman önemlidir ancak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde çok daha hayati hale gelmiştir. Vatandaşımızın huzurunu temin etmek  ve sağlığını korumak amacıyla gıda sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerimiz aralıksız olarak devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Gıda denetim ekipleri, sağlıksız koşullarda hazırlandığı tespit edilen gıdaların imha edilmesi için de ayrıca işyeri yetkililerine uyarılarda bulundu.