English Kurdi Türkçe
251 93 00

Solin Bağlar’lı kadınların en uğrak yeri oldu

24.08.2017

Bağlar Belediyesi tarafından ilçede yaşayan çocukların sağlıklı gelişimine destek sunmak için Kaynartepe Mahallesi’nde açılan Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu, çocukların yanı sıra kadınların da büyük ilgisini görüyor. Daha önce yaklaşık 50’ye yakın kadına yüzmeyi öğreten Solin Çocuk Oyun evi ve Yüzme Havuzu’nda kadınlara şimdi de Erbane dersi veriliyor. 

Türkiye’nin en kalabalık ilçelerinden biri olan Bağlar’da çocukların sağlıklı gelişimine destek sunmak amacıyla Bağlar Belediyesi tarafından açılan Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu, çocukların yanı sıra kadınların da en uğrak yeri haline geldi. 2014 yılında Kaynartepe Mahallesi’nde açılan Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’nda 4 ile 13 yaş arası yaklaşık 700’e yakın çocuk eğitim alırken, kadınlarında ilgisi her geçen gün artıyor. Daha önce yaklaşık 50’ye yakın Bağlar’lı kadınlara yüzme kursu sertifikası veren Solin de, şimdi de erbane kursu ile yaklaşık 25 kadın günlük rutin işlerin stresinden uzaklaşıp kültür sanat etkinlikleri ile soysal yaşama dâhil oluyorlar. 

‘Yadırgayan komşularım da artık buraya geliyor’

Ocak ayından beri Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’nda çeşitli eğitimler aldığını dile getiren Ayşe Yakut, hayatında ilk defa suya girdiğini ve yüzmeyi Solin’de öğrendiğini söyledi. İlk başlarda eşi dâhil çevresinde bulunan birçok insan tarafından yadırgandığını sözlerine ekleyen Yakut, “Bu yaz biz ailecek yüzmeye gittik. Yüzdüğümü gören herkes hayretler içinde baktılar bana. O günden sonra artık beni yadırgayan herkes Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’na gelmeye başladı” dedi. 

‘Burada kendimi geliştirmek istiyorum’

Komşusunun anlatımlarıyla Solin’den haberdar olduğunu ifade eden Melahat Aslan ise, eğitimciler olarak sayılarının her geçen gün arttığını belirterek, “Erbaneyi artık tam olarak öğrendim. Diğer atölyelerde de faydalanmak ve kendimi geliştirmek istiyorum, burası bulunmaz bir nimettir bizim için. Belediyeye bu yüzden teşekkür ederim” dedi. 

Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’nda Resim, Oyun, Yüzme havuzu, Satranç, Tiyatro, Modern dans, Halk oyunları atölyelerinin olduğunu söyleyen Solin’in çocuk gelişimcisi Aynur Özbay, ayrıca ailelerle birlikte ortaklaşa çalıştıklarını ifade ederek, “Solin olarak bir çocuğu ailesiz, ailesini de çocuksuz düşünemiyoruz o yüzden bütün çalışmalarımız aile bütünlüklüdür. Burada çocuklarımızın özgüveninin artmasına destek sunuyoruz, yaratıcılıklarını arttırıyoruz. Beri yanda çocuklara toplumsal cinsiyeti ve ailelerini hayata katmalarında yönlendirmeler yaptık ve çok güzel sonuçlar da aldık” dedi.

‘Kadınlarla yüzme öğrenmelerinin mutluluğunu yaşadık’ 

Bağlar’lı kadınların çocuklarını tanıyarak büyütmek istediklerini kendilerinin de bu konuda yardımcı olduklarını aktaran Özbay konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Annelerimize şimdilik Erbane kursu öğrettik, daha önce de bir çok annelerimizin rağbet gösterdiği yüzme havuzu kursunu vermiştik. Hiç havuz görmeyen veya havuz suyuna bile hiç dokunamayan annelerimiz de vardı. Onlarla yüzme öğrenmemelerinin mutluluğunu beraber yaşadık. Annelerimiz girdikleri her kursta bayağı yol kat etti. Ailelerimiz ilk başta tepkililerdi bize ama şuan üstelik onlarla birlikte çalışmalarımızı çok güzel bir şekilde sürdürüyoruz. Solin Belediyecilikte dünyada ve Türkiye’de bir ilk. Gün geçtikçe Solin’e talepler artıyor. Sadece çocukların değil bilhassa kadınların da talepleri artıyor. Bu çalışmalarımız devam edecektir.”