English Kurdi Türkçe
251 93 00

Bağlar Belediyesinden Jiyan Semt Pazarına ilişkin açıklama

1.11.2017

Bağlar Belediyesi Kadın Jiyan Semt Pazarının erkekleri dahil ettiğine dair basından çıkan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bağlar Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ Belediyemiz şiddet mağduru, ekonomik durumu kötü ve çalışmak isteyen kadınların istihdam edilmesi için Kadın Jiyan Semt Pazarını büyük bir proje sonucu hayata geçirdi. Bu kadar önemli bir proje hayata geçirildikten sonra ve birçok kadının önemli bir geçim kaynağıyken bunu bertaraf etme gibi bir durum söz konusu değildir,  asla da olmaz.

Bağcılar Mahallesi Türkiye’nin en büyük mahallelerinden biridir. Bu mahallemizin pazar ihtiyacını karşılamak belediyemizin görevidir.  Geçtiğimiz günlerde Kaynartepe Mahallesinde bulunan erkek pazarı resmi gerekçelerden dolayı kaldırıldı. Bizlere mahalle sakinleri ve erkek pazarcılardan gelen yoğun talepten dolayı Bağcılar Mahallesinde erkek pazarcılara yeni bir yer verilmesi konusu yönetimimiz tarafından gündeme alınmıştır. Bizler Mahallenin durumu ve kaldırılan erkek pazarcılarının mağduriyetini gidermek için Kamışlo bulvarı üst tarafı ile Nevroz alanı alt tarafından bulunan yeni bir noktaya sadece cumartesi günleri karma bir pazar kurulması için karar aldık.  Fakat kadın pazarcılar hiçbir şekilde erkek pazarcıların Bağcılar Mahallesine girmesine izin vermeyeceklerini ve bu mahallenin kendilerine ait olduklarını dile getirerek halkın ve erkek pazarcıların mağduriyetini göz ardı etliler.

Basında yer alan Jiyan Semt Pazarına erkeklerinde dahil edildiğine dair  haberler tamamıyla asılsız olduğunu halkımıza açıklamak istiyoruz. Hiçbir pazar güzergahı kadınların elinden alınması söz konusu dahi olamaz.  Bu tür haberleri basına servis eden,  belediyemizi ve yönetimini karalamaya çalışan bir grubun kirli bir iftirasından başka bir şey değildir. Belediye olarak hakkımızda bu tür karalama haberleri yapan kişi ve kurumlarla ilgili hukuki işlem başlatacağız.”           

                           

Bağcılar Mahallesi Kadın Jiyan Semt Pazar yerleri

Pazartesi: 1233 Sokak Zana Düğün Saolunu arkası sadece kadınlar

Salı: 1150/1 Sokakta sadece kadınlar

Çarşamba: Mehmed Uzun Caddesi 1131 Sokak Sadece Kadınlar

Perşembe: Yenihal Üçüncü Cadde Armina Market arkası

Cuma Haskif Caddesi Kent Market yanı

Cumartesi: Jiyan Kadın Sabit Semt pazarı ( Bağlar Belediye Arkası)

Cumartesi: 1248/ Sokak Clas Market arkası